Ogólna charakterystyka poradni
Z dniem 1 lipca 1971 roku na podstawie §7 rozporządzenia Rady Ministrów dnia 18 kwietnia 1956 roku Dz. Ur. PRL Nr 25, poz. 104 za zgodą Ministra Oświaty została powołana Powiatowa Poradnia Wychowawczo-Zawodowa z siedzibą w Świeciu n/Wisłą. Zgodnie ze statutem poradni wychowawczo-zawodowych stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 września 1968 roku Nr SW3-0171/68 w sprawie organizacji i działalności poradni wychowawczo-zawodowych Dz. U. Min. Oświaty Szkolnictwa Wyższego Nr B-12 poz. 102 rejonem działania Powiatowej Poradni Wychowawczo – Zawodowej w Świeciu n/Wisłą jest teren działania Wydziału Oświaty i Kultury Prezydium PRN w Świeciu n. Wisłą.
Z dniem 31 grudnia 1993 roku znosi się Poradnię Wychowawczo-Zawodową w Świeciu i zakłada się z dniem 1 stycznia 1994 roku placówkę publiczną o nazwie
PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA w Świeciu.
Poradnia kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Obecnie poradnia zajmuje budynek, który jest zlokalizowany w centrum miasta przy ulicy Gimnazjalnej 2.
Placówka prowadzona jest przez Starostwo Powiatowe w Świeciu. Nadzór pedagogiczny sprawuje nad nią Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy.
Poradnia posiada w administrowaniu stary budynek o łącznej powierzchni użytkowej 1063m². Do tej pory na potrzeby poradni wykorzystywane było około 330m². W budynku mieszczą się dwa mieszkania. Na bazę lokalową poradni składa się 13 gabinetów psychologiczno- pedagogiczno- logopedycznych, sala do wczesnego wspomagania rozwoju, sala do integracji sensorycznej, sala do terapii grupowej, gabinet dyrektora, sekretariat, archiwum, poczekalnia, pięć toalet, 3 pomieszczenia gospodarcze, 2 szatnie.
W poradni zatrudnionych jest 16 pracowników pedagogicznych (14 etatów): tj. 5 ¼ etatu dla pedagogów, 6 ½ etatu dla psychologów, 2 logopedów i 2 pracowników pedagogicznych w niepełnym wymiarze, 4 pracowników obsługi (3,25 etatu) oraz 2 lekarzy (psychiatra i pediatra) w wymiarze 0,25 etatu. Od roku szkolnego 2011/2012 będzie zatrudniony rehabilitant.
Teren działania stanowi 11 gmin: miasto i gmina Świecie, miasto i gmina Nowe, gminy: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Osie, Pruszcz, Świekatowo, Warlubie.
Łączna ilość dzieci w rejonie działania poradni od 0 do 19 roku życia wynosi 20521 zgodnie z danymi z Projektu Organizacyjnego Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej na rok 2011/2012. Jeżeli chodzi o młodzież upośledzoną w stopniu głębokim świadczymy usługi dla nich do 24 roku życia tj. tak długo, jak są objęci oddziaływaniami rewalidacyjnymi.
Poradnia świadczy pomoc specjalistyczną dla: dzieci od 0 do rozpoczęcia nauki, 17 przedszkoli, 35 szkół podstawowych, 18 gimnazjów, 7 szkół ponadgimnazjalnych, Zespołu Szkół Specjalnych w Świeciu, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Warlubiu, Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Topolnie i Domu Dziecka w Bąkowie, co stanowi 81 placówek.
Pracownicy pedagogiczni Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Świeciu pracują w zespołach diagnostyczno-terapeutycznych obejmujących problematykę:
- trudności dydaktycznych,
- trudności wychowawczych,
- specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu,
- upośledzeń umysłowych,
- problemów zdrowotnych,
- orientacji i poradnictwa zawodowego,
- wczesnego wspomagania rozwoju.
Poradnia jest czynna w godzinach od 7.30 do 17.00. Poszczególni pracownicy poradni pracują w różnych godzinach. Z uwagi na dostępność naszej placówki, każdy pracownik jest zobowiązany jeden dzień w tygodniu pracować w godzinach popołudniowych. Również jeden dzień w tygodniu przewidziany jest na pracę terenową.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świeciu jest placówką nieferyjną. Korzystanie z naszych usług jest dobrowolne i bezpłatne.
Do zadań poradni należy:
1. diagnozowanie poziomu rozwoju, potrzeb i możliwości oraz zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych dzieci i młodzieży, w tym:
a) predyspozycji uzdolnień,
b) przyczyn niepowodzeń edukacyjnych,
c) specyficznych trudności w uczeniu się;
2. wspomaganie dzieci i młodzieży odpowiednio do ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, w tym zwłaszcza dzieci i młodzieży:
a) szczególnie uzdolnionych,
b) niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
c) ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
d) z zaburzeniami komunikacji językowej,
e) z chorobami przewlekłymi;
3. prowadzenie terapii dzieci i młodzieży, w zależności od rozpoznanych potrzeb, w tym dzieci i młodzieży z zaburzeniami rozwojowymi, z zachowaniami dysfunkcyjnymi, niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz ich rodzin;
4. pomoc dzieciom i młodzieży, w wyborze kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniu kształcenia i kariery zawodowej oraz wspieranie nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek w planowaniu i realizacji zadań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego;
5. wspomaganie dzieci i młodzieży z trudnościami adaptacyjnymi związanymi z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanymi z wcześniejszym kształceniem za granicą;
6. pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień dzieci i młodzieży;
7. podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, w tym udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka oraz ich rodzicom;
8. współpraca ze szkołami i placówkami w rozpoznawaniu u uczniów specyficznych trudności w uczeniu się, w tym ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w uczeniu się u uczniów klas I-III szkoły podstawowej;
9. współpraca z przedszkolami, szkołami i placówkami przy opracowywaniu i realizowaniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, o których mowa w przepisach w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych oraz w przepisach w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz losowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach oraz planów działań wspierających, o których mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach;
10. współpraca w udzielaniu i organizowaniu przez przedszkola, szkoły i placówki pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
11. wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny;
12. wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji przedszkola, szkoły lub placówki, w tym udzielanie nauczycielom pomocy w rozwiązywaniu problemów dydaktyczno – wychowawczych;
13. prowadzenie edukacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego, wśród dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli;
14. udzielanie, we współpracy z placówkami doskonalenia nauczycieli, wsparcia merytorycznego nauczycielom, wychowawcom grup wychowawczych i specjalistom udzielającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach i placówkach;
15. diagnozowanie potrzeb lokalnego środowiska w zakresie pomocy psychologiczno-Pedagogicznej,
16. podejmowanie innych zadań wynikających z potrzeb lokalnego środowiska.
Poradnia wydaje opinie w sprawach:
1. Wcześniejszego przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej oraz odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego.
2. Pozostawienie ucznia klasy I-III szkoły podstawowej na drugi rok w tej samej klasie.
3. Objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej.
4. Dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
5. Zwolnienia ucznia z głęboką dysleksją rozwojową i z afazją z nauki drugiego języka obcego.
6. Udzielenia zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki.
7. Przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy.
8. Przyjęcia do klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, a także klasy pierwszej szkoły średniej na podbudowie programowej szkoły zasadniczej, szkoły policealnej i szkoły pomaturalnej, kandydata z problemami zdrowotnymi ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia, ze względu na stan zdrowia.
9. Przystąpienia ucznia lub absolwenta z zaburzeniami rozwojowymi lub ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się odpowiednio do sprawdzianu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum, egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, w warunkach i formach dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych ucznia lub absolwenta.
10. Dysleksji (dysgrafii, dysortografii, dyskalkulii).
11. Inne opinie w razie potrzeby.
Opinię wydaje się na pisemny wniosek rodziców (lub prawnych opiekunów) dziecka. Na wniosek rodziców i za ich zgodą pracownik poradni może uzyskać informacje na temat dziecka z przedszkola, szkoły lub z placówki.
W poradni działa zespół orzekający, który wydaje:
1. Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz niedostosowanej społecznie, wymagającej stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy.
2. Orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, zwanego dalej „ indywidualnym przygotowaniem przedszkolnym’ dla dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej.
3. Orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dla dzieci i młodzieży, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.
4. Orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno- wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim.
5. Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku o wydanie orzeczenia, zespół wydaje orzeczenie odmowne stwierdzające, że nie zachodzi odpowiednio potrzeba kształcenia specjalnego, potrzeba indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, potrzeba indywidualnego nauczania oraz potrzeba zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.
W przypadku nieuwzględnienia wniosku o wydanie opinii, zespół wydaje opinię stwierdzającą, że nie zachodzi potrzeba objęcia dziecka wczesnym wspomaganiem rozwoju.
Oddziaływania psychologiczno-pedagogiczno-logopedyczne koncentrują się na: pracy z dzieckiem i rodziną, terapii korekcyjno-kompensacyjnej (reedukacji), terapii logopedycznej, psychoterapii, psychoedukacji, doradztwie, interwencji w środowisku ucznia, działalności profilaktycznej i informacyjnej oraz indywidualnych i grupowych konsultacjach.
Pracownicy poradni, zgodnie z oczekiwaniami oraz potrzebami nauczycieli, wychowawców i lokalnych władz samorządowych, instytucji, organizacji udzielają pomocy poprzez: prowadzenie treningów, warsztatów, prelekcji, wykładów, porad lub interwencji w sytuacjach kryzysowych. Ze społecznego punktu widzenia istotnym zadaniem jest współpraca z samorządami terytorialnymi i mediami, zapewniające przepływ informacji o ważnych dla środowiska lokalnego zagrożeniach oraz narastających problemach. Inną formą pomocy świadczonej przez pracowników poradni są programy, opracowania, materiały pomocnicze i instruktażowe oraz artykuły w środkach masowego przekazu.
Przedmiotem oddziaływań psychologiczno-pedagogiczno-logopedycznych jest dziecko. Jednak na jego zachowanie znaczący wpływ sytuacja środowiskowa, przede wszystkim rodzinna i szkolna, dlatego też diagnoza i udzielona pomoc obejmuje także rodzinę i szkołę oraz grupy rówieśnicze. Często dokonuje się diagnozowanie problemów dziecka w kontekście funkcjonowania jego rodziny oraz programowania i udzielania pomocy całej rodzinie. Szkoła również może korzystać z pomocy poradni przy konstruowaniu indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych, programu wychowawczego, doskonaleniu umiejętności wychowawczych nauczycieli przy projektowaniu inicjatyw profilaktycznych- programu profilaktycznego. Nakłada to na pracowników poradni ciągłe zdobywanie nowych kwalifikacji oraz systematyczne doskonalenie zawodowe.
Specjaliści poradni oddziaływują na dwa najważniejsze środowiska kształtujące osobowość dziecka: rodzinę i szkołę. Od współdziałania tych środowisk zależą wyniki, jakie uczeń uzyskuje w nauce, a także poziom świadomości i umiejętności, z jakimi pójdzie w życie po zakończeniu okresu kształcenia. Ważne jest również dostarczenie nauczycielom i rodzicom wiedzy o najważniejszych problemach, usprawnienie ich w procesie wychowawczym i dydaktycznym oraz kształtowanie umiejętności dobrego komunikowania się między nauczycielami, rodzicami i uczniami (dziećmi).